Otázka jak správně a efektivně stepper používat je velmi individuální, v základu platí několik pravidel:
Stepper - kdy a jak často ho využívat?
Nejlépe je trénovat ráno na lačno, kdy jsou zásoby glykogenu (krevního cukru) v organismu po dlouhém nočním lačnění na nejnižší úrovni, v důsledku čehož je tělo nuceno mnohem dříve sáhnout do rezervního zdroje energetického krytí a tedy na tuky. Typickou chybou začátečníka je příliš vysoká intenzita šlapání na stepperu, která je spíše na škodu a tedy prvním cílem by mělo být získání základní kondice. Rozumná intenzita cvičení je nezbytným předpokladem k tomu, abychom u cvičení vydrželi.
Stepper – s jakou intenzitou tedy trénovat?
Základem účinného tréninku na stepperu je tepová frekvence (ukazatel intenzity cvičení). Pro běžný kondiční trénink je nejvhodnější držet se převážně v nižších tepových frekvencíh něco kolem 70% maximální tepové frekvence. Tu orientačně zjistíte odpočtením svého věku od čísla 220. (např. pro 35 letého člověka 220-35= 185 tepů/minutu). Bylo by chybou myslet si, že "čím víc, tím líp" Bez měření tepové frekvence jen těžko dosáhnete požadovaných výsledků. Častou chybou pak bývá vedle příliš velké intenzity také monotónnost a tím neproduktivní trénink.
Stepper - jak dlouho by měl trvat jeden trénink?
K dosažení potřebného tréninkového efektu náš organismus potřebuje dostatečně intenzivní a četné podněty. To znamená pravidelný, ale také dostatečně dlouhý a intenzivní trénink. Obecně lze říci, že pokud chceme dosáhnout snížení podkožního tuku, je třeba cvičit déle než 30 min. a se správnou tepovou frekvencí, tak aby tělo energii čerpalo z tukových rezerv (nejlépe čas při cvičení utíká při sledování televize ?). Při koupi je proto důležité rozhodnutí jaký stepper zvolíte, protože hlavně ministeppery a levnější stojanové steppery pravidelné delší šlapání nevydrží.
Stepper - jak se na něm správně cvičí?
Šlapání na stepperu ovlivňuje hlavně požadovaný výsledek šlapání. Pro zhubnutí a spolování tuků je lepší používat menší odpor šlapání při vyšší frekvenci kroků, pro dodábní „tvarů“ zase klidně zařazujeme i šlapání sïlové s menší rychlostí. Na steppru se střídavě přenáší váha z jedné šlapky na druhou. Je též vhodné, pokud to stepper umožňuje měnit postoj při šlapání a z rovného se předklonit a opřít o řidítka, čímž se hýžďový sval protáhne a změní se jeho zatížení. V žádném případě se nesmí jakkoli vytáčet kolena ať už dovnitř nebo vně.
Stepper - trénink a výživa
Nejlepší je trénovat alespoň 3 x týdně, ideálně ráno na lačno. S možnou podporou L-carnitinem a poté zařadit na zkvalitnění regenerace a uvolnění strešing (protahovací cviky). Je vhodné upravit své výživové návyky, rozdělit si celkový denní energetický příjem do několika jídel, což v praxi znamená především pravidelný stravovací režim (snídaně, přesnídávka, oběd, svačina a večeře).
Důležité je též neopomíjet ani ostatní důležité látky – jako je vláknina, vitamíny, minerály a kvalitní tuky (tzv. esenciální mastné kyseliny). Pitný režim zabezpečíte obyčejnou stolní vodou, neslazenými čaji, v menší míře minerálkami a iontovými nápoji.
Na závěr nezbývá, než popřát především hodně silnou vůli a pevné cíle. Pokud stepper budete pravidelně využívat a vydržíte na něm, po pár měsících se stane trénink na něm součástí Vašeho deního režimu a díky dosaženým výsledkům zárukou psychické pohody.